Szukaj
Close this search box.

Wycena nieruchomości przy darowiźnie

Okoliczności

Wartość Darowizny

Wraz z przyjęciem darowizny powstaje obowiązek podatkowy. Wysokość podatku od darowizny  zależy od pokrewieństwa z darczyńcą oraz wartości majątku. Niezależnie od tego, do której grupy podatkowej należymy i jaka kwota wolna od podatku nas dotyczy, musimy dopełnić formalności, dokonać zgłoszenia przyjęcia darowizny w urzędzie skarbowym i zadeklarować jej wartość. Gdy urząd skarbowy będzie miał wątpliwości co do zadeklarowanej kwoty, wezwie biegłego ds. szacowania majątku i obciąży nas jego kosztami lub będzie wymagał od podatnika przedłożenia operatu szacunkowego. Urząd Skarbowy weryfikuje wartość posługując się wykazem cen, z którym nie mamy możliwości się zapoznać. By uniknąć ewentualnych wezwań do wyjaśnień i nieplanowanych kosztów, warto zainwestować w profesjonalną opinie rzeczoznawcy majątkowego, który określi wartość według stanu na dzień nabycia majątku. Należy wiedzieć, że notariusz nie wyceni naszej darowizny. Opiera się on na oświadczeniach stron.

Od wartości darowizny zależy Twój podatek

Wycena nieruchomości na potrzeby podatku od darowizny

darowizna

Zakres usługi

Oferuje sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości dla potrzeby podatku od darowizny.

Określona w operacie wartość  zostanie oszacowana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i ustalona według stanu i cen z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Ceny i terminy

Ceny uzależnione jest od rodzaju nieruchomości i jej lokalizacji i kształtują się następująco:

  • nieruchomość lokalowa mieszkalna – od 800 zł brutto
  • nieruchomość zabudowana domem jednorodzinnym – od 1200 zł brutto
  • nieruchomość gruntowa niezabudowana – od 800 zł brutto
 

Podane ceny dotyczą nieruchomości zlokalizowanych w Trójmieście. Wyceny o większym stopniu skomplikowania lub innej lokalizacji wymagają indywidualnej wyceny. 

Czas realizacji zlecenia uzależniony jest od możliwości wykonania wizji lokalnej i dostępności dokumentów do wyceny. Wykonuje wyceny nawet w 2 dni robocze.