Szukaj
Close this search box.

Wycena nieruchomości do kredytu

do zabezpieczenia wierzytelności bankowych

Nasze operaty szacunkowe są uznawane i akceptowane przez różne wiodące banki w Polsce.

m.in. 

  • ING Bank Śląski
  • Bank Millennium
  • Bank Pekao
  • Santander Bank
  • BNP Paribas
  • Banki Spółdzielcze
  • Alior Bank
  • VeloBank
  • City Handlowy
  • BOŚ 

Nie zostawiaj wyboru Bankowi - zadecyduj sam

Operat szacunkowy dla potrzeb Bankowych

wycena do kredytu

Zakres usługi

Oferuje sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości w celu zabezpieczenia wierzytelności bankowych uwzględniający najbardziej wygórowane wymagania bankowe, dzięki czemu niezależnie od tego, w jakim banku zdecydujesz się złożyć wniosek kredytowy, zostanie on zaakceptowany. Oprócz wartości rynkowej zostanie w nim określona wartość odtworzeniowa (w przypadku nieruchomości gruntowych zabudowanych) oraz wartość dla wymuszonej sprzedaży. 

Wraz z operatem szacunkowym otrzymasz załączniki bankowe, których banki wymagają od rzeczoznawcy majątkowego (usługa nieodpłatna)

Ceny i terminy

Ceny uzależnione jest od rodzaju nieruchomości i jej lokalizacji i kształtują się następująco:

– nieruchomość lokalowa mieszkalna – od 800 zł brutto

– nieruchomość zabudowana domem jednorodzinnym – od 1200 zł brutto

– nieruchomość gruntowa niezabudowana – od 800 zł brutto

Podane ceny dotyczą nieruchomości zlokalizowanych w Trójmieście. Wyceny o większym stopniu skomplikowania lub innej lokalizacji wymagają indywidualnej wyceny. 

W podanej cenie uwzględniony został koszt wypełnienia załączników bankowych wymaganych przez bank od rzeczoznawcy majątkowego, które również udostępniam w formie elektronicznej.

Czas realizacji zlecenia uzależniony jest od możliwości wykonania wizji lokalnej i dostępności dokumentów do wyceny. Wykonuję wyceny nawet w 2 dni robocze.

Wycena nieruchomości do kredytu hipotecznego

Wymogi Bankowe

Niezależnie od tego czy kupujesz nieruchomość na rynku wtórnym czy pierwotnym, czy zamierzasz przeprowadzić remont mieszkania czy planujesz budowę domu, jeśli wspomagasz się kapitałem obcym Bank lub inna finansująca Cię instytucja prawdopodobnie będzie wymagała od Ciebie dostarczenia operatu szacunkowego. Jest on niezbędny do określenia wysokości hipoteki, która zostanie ustanowiona na nieruchomości. Taki dokument musi być sporządzony w sposób uwzględniający wymagania stawiane przez te instytucje. Dobrze jest wybrać rzeczoznawcę majątkowego, który ma doświadczenie w sporządzaniu wycen dla banków i jest na bieżąco z ich kryteriami, które często są aktualizowane. Prawdopodobnie Bank zaproponuje Ci również by zlecić wycenę poprzez ich system, często oferując za to szybszą weryfikacje Twojego wniosku kredytowego. Niezależnie od tego czy będzie to operat, czy inspekcja wykonana przez pracownika danego banku, musisz zdawać sobie sprawę, że jest on sporządzany na zlecenie konkretnej instytucji i spełnia tylko jej kryteria. Dokument prawdopodobnie nie zostanie Ci przekazany, nie będziesz miał możliwości by porozmawiać z jego autorem, a zostaniesz obciążony kosztem jego sporządzenia. 

Plusem skorzystania z usług wybranego przez siebie rzeczoznawcy jest to, że jeśli wartość nieruchomości wyjdzie wyższa niż wymagał Bank przy Twoim wniosku, masz możliwości zmiany warunków kredytowych w związku z mniejszym wskaźnikiem LTV (loan to value).

Zlecając wycenę samodzielnie uprawnionemu rzeczoznawcy majątkowemu, zwróć uwagę, by znajdował się ona na liście osób uprawnionych przez Związek Banków Polskich do sporządzania wycen dla potrzeb zabezpieczenia wierzytelności bankowych. Informacje takie znajdziesz tutaj: https://www.zbp.pl/dla-bankow/finansowanie-nieruchomosci/lista-r-m

25 maja 2023 roku Sąd Najwyższy wydał wyrok II CSKP 1641/22, dotyczący sporządzania wycen dla potrzeb zabezpieczenia wierzytelności kredytowych przez rzeczoznawców, w aspekcie stosowania przez banki nieuczciwych praktyk. Banki wywierały wpływ na kredytobiorców, oczekując by wyceny nieruchomości dokonał rzeczoznawca majątkowy, który m.in. współpracuje z podmiotami wskazanymi przez bank. Sąd Najwyższy uznał między innymi, że na skutek stosowanych praktyk kredytobiorca ma ograniczony zakres wyboru rzeczoznawcy majątkowego a proceder ten zagraża interesowi publicznemu, budząc wątpliwości bezstronności rzeczoznawcy z listy bankowej. 

Twój wybór Rzeczoznawcy Majątkowego

Niezależna Wycena

Samodzielny wybór rzeczoznawcy majątkowego, który wyceni Twoją lub nabywaną nieruchomość pozwoli Ci na poznanie wartości nieruchomości w pierwszej kolejności. Da Ci to decyzyjność w kwestii wyboru odpowiedniej oferty kredytowej i jej negocjacji. Bank, od wewnętrznych wycen, do których nie masz często wglądu, wymaga wartości wystarczającej dla Twojego wniosku. Wyższa wartość nieruchomości obniża wskaźnik LTV, a ten bezpośrednio wpływa na ofertę kredytową. Zlecenie samodzielnie operatu szacunkowego dla potrzeb kredytowych może także nastąpić przed staraniem się o kredyt, a tym samym daje on profesjonalne potwierdzenie wartości oraz argument do ewentualnych negocjacji ze sprzedającym.  Niejednokrotnie nadwyżka wartości nieruchomości ponad jej cenę transakcyjną, posiadany grunt przy zamiarze wybudowana domu lub poniesione środki na jego budowę mogą być potraktowane przez bank jako wkład własny.  Posiadając niezależnie sporządzony operat szacunkowy  pozwoli nam wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową, da nam możliwość negocjacji i co najważniejsze będzie mógł być wykorzystany we wszystkich bankach, w których złożymy wnioski kredytowe. 

Chcesz wycenić swoją nieruchomość do sprzedaży? Zapoznaj się z naszą ofertą wyceny nieruchomości do sprzedaży.

"Zabezpieczenie wierzytelności bankowej to proces, który wymaga uwzględnienia wszystkich ryzyk i korzyści dla kredytobiorcy i banku."

Tony Robbins